wtorek, 10 listopada 2015

Stylowe znicze i ciężki bagaż podręczny

Trzyma się mnie jeszcze klimat Wszystkich Świętych. Rozmowy na cmentarzach, znicz w prawo i znicz w lewo. Promka na czteropak czerwonych z krzyżykiem i znicz w koszyku między bananem a mlekiem w Biedronce. Lubiłam zawsze w tym dniu wieczorny spacer po cmentarzu, który był naturalnym pretekstem do odświeżenia wszystkich opowieści z tymi, których nie ma. Poza tym cmentarze pozwalają nabrać dystansu. Lubiłam też w tym święcie wieczorny rytuał babci Zofii: wyciąganie pudła z przedwojennymi zdjęciami i snucie długich opowieści. Co roku tych samych: o obiedzie w kasynie, o komunistycznym wojsku i pogrzebie pradziadka, o wizycie w ZOO i o Warszawie, która z roku na rok stawała na nogi i murowała się na nowo. 

W tym roku odbywamy z M. pielgrzymkę po nekropoliach: ciocia "leży" tu, wujek tam. Teraz dopiero czuję się częścią nowej rodziny, kolejny stopień wtajemniczenia to poznanie rodziny ze strony tych nieżyjących (to chyba wiąże bardziej, niż małżeńska przysięga). Na cmentarzu żywa ciotka F. usprawiedliwia nieobecność B. i A. (również jeszcze na tym świecie) i zaznacza, że oni mają takich świeżych zmarłych, "niecałoroznych" stąd stacjonują na innym cmentarzu. Ja z kolei czuję, że "moi" zmarli są zawsze na świeżo. Umierają ciągle i ciągle na nowo pozostawiając melancholijny efekt świeżości. W tym zresztą upatruję dorosłości: w posiadaniu "swoich zmarłych". Stawiamy więc z M. najbardziej stylowe z możliwych zniczy na wysokim grobie prababci Marysi. Czy ona też jest już "moją zmarłą"? 

Za to chwile prawdziwej, metafizycznej bliskości przeżywamy tydzień po 1 listopada,  o 20.15 na wiejskim cmentarzu z pradziadkami i rodzeństwem dziadków. Szukamy latarkami między chryzantemami babci F. Kiepsko nam to idzie, choć w końcu okazuje się, że pośmiertny dowód osobisty tej babci został właśnie przysłonięty doniczką z okazałymi kwiatami. Dzień dobry Pani Babciu, chciałabym być bliżej, chciałabym, żeby była Pani teraz także moją zmarłą - myślę i zapalam znicz. 


Zatem do mojej patchworkowej, oswajanej dorosłości dodaję także dodatkowe opowieści, i chcę ich słuchać co roku na nowo. Jak najdłużej. Nie chcę jeszcze stawać się opowiadającą. W tym roku trochę tych opowieści przybyło. A nie jest to lekki bagaż. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz